Rockford Fosgate PBR300X1
Rockford Fosgate PBR300X1
Photos courtest of Rockford Fosgate
PBR300X1-side_input_resize
Features
PBR300X1-side_output_resize
Features and Tech
As it turns out, the topology used inside the PBR300X1 isn’t actually a whole new topology as Rockford Fosgate’s “Class BR” marketing materials would lead one to believe. What it really is, is a very clever adaptation of a circuit sometimes referred to as a “charge pump”. While still technically a Class A/B amplifier, the design allows higher than normally possible rail voltages without resorting to a typical switching power supply. This approach provides several benefits. First, the design is inherently efficient and the removal of power supply devices, toroids, and so forth means the amplifier’s size can be dramatically reduced. Second, because the amp is not switching huge currents at high speeds, the amount of radiated noise and radio interference can be virtually eliminated. And finally, through the use of high current capable MOSFET output devices, the design can easily drive 1 ohm loads with no problem. Rockford’s design takes a typical charge pump idea several giant steps forward however, in that the design allows the rail voltage to be dictated by the load and the output level. This further enhances power efficiency, and less power is lost to heat.
The PCB is typical Rockford Fosgate, with a densely populated double-sided, plated through, glass epoxy 4-layer board covered in zero-tolerance surface mount-type devices, and there are three very large 15,000µF capacitors that are used to “charge” the rails to a higher voltage. The devices used to charge the capacitors and for the audio output are TO-220 case MOSFETs. A hand adjusted bias pot ensures proper output transistor biasing, and low distortion.
PBR300X1-top_resize
Listening
As I mentioned, the first thing I did with this amp was listen to it. Connected into my reference system and driving a 12-inch 2-Ohm woofer, I was very impressed not only with the amount of authority the diminutive amplifier had, but also with the general quality of the sound. Bass notes were well defined, and there was no evidence of any rolloff in the lowest registers. Several tracks with sub 30Hz notes came through loud and clear. This thing is the real deal. Bass definition was quite good, complex pipe organ passages sounded natural and plucked strings on acoustic bass, as well as tympani drums were reproduced with the natural resonance and overtones they produce. Only when I pushed the amplifier really hard did I start to notice a bit less control and loss of definition, but to be fair, that happened at volumes my ears would never sustain anyway.
Performance/ Bench Measurements
After re-assembling the amp, I got it on the unforgiving Cogent Audio Labs test bench for a closer look, and the test results confirmed my listening opinions. The amplifier met all of the advertised power numbers, and proved to have a ruler-flat frequency response from below 10Hz to over 200Hz. Signal to Noise measured well, although my numbers were a dB or two off from the published spec. The amp has low output impedance, which helps to control the back EMF of a woofer load and keeps the bass sounding tight. Thermal performance was good, in any normal  installation with adequate ventilation the amp should seldom - if ever - overheat. I listened for any turn-on or off pops and there were none. I even dead-shorted the amp at full power, and it simply protected, and then began working again when the fault was corrected.
Rockford Fosgate PBR300X1
Rockford Fosgate PBR300X1 Rockford Fosgate PBR300X1
Rockford Fosgate PBR300X1
Conclusion
www.rockfordfosgate.com
CHECK THE SPECS
Manufacturers Rated Power:
75W x 1 @ 4Ohms, 150W x 1 @ 2 Ohms, 300W x 1 @ 1 Ohm:
Actual measured power @ 1.0% THD+N @ 12.6V Battery:
74W x 1 @ 4 Ohms, 137W x 1 @ 2 Ohms, 230 x 1 @ 1 Ohm
Actual measured power @ 1.0% THD+N @ 14.4V Battery:
97 x 1 @ 4 Ohms, 179W x 1 @ 2 Ohms, 300 x 1 @ 1 Ohm
Signal to Noise Ratio referenced to 2V output. (CEA-2006A) (1Watt @ 4 ohms): -83.5dBA
Signal to Noise Ratio referenced to full 4-Ohm output: -103.4dBA
THD+N at rated power: 0.11%
CEA-2006A rated 4 ohm Power (minimum power per channel developed over the entire intended audio bandwidth):
92 watts
Maximum Efficiency at full 2-Ohm power per ch: 77.7%
Idle Current: 0.4A
Input Sensitivity: 165mV- 12.0V
Maximum Current @ full power, lowest rated impedance: 28.9A
Frequency Response (-3dB): <10Hz – 288Hz
Low Pass Crossover: 35Hz – 250Hz -12dB/oct