O2 Audio EL.A18001 Amplifier
O2 Audio EL.A18001 Amplifier
If you’re looking for dependable and affordable audio power, you should consider the Element series of amplifiers from O2 Audio. With four different models to choose from, you can select between 2 channel, 4 channel and mono models to suit your needs. Just recently, they sent us a Class D mono amp, the EL.A18001. According to the owner’s manual, the amp is rated for 700 watts at 4 ohms, 1,000 watts at 2 ohms, and 1,400 watts into 1 ohm.
This was my first close look at an O2 amplifier, so I was curious to see what was what.
A look inside the O2 amplifier revealed a pretty standard Class D layout, but the amp appears to be made well and it’s obvious there is attention to detail being paid during the manufacturing process. The PCB is a high quality double-sided affair, and surface mount parts are used extensively. The power supply and output devices are TO-247 and TO-220 MOSFET devices respectively and with 8000µF of capacitance for the output section, the amp should have good dynamics too.